Šikana ve škole je jev starý jako škola sama

1. února, 2020 Život školy

Naše škola již třetím rokem spolupracuje s organizací Projekt Odyssea. Lektoři z této organizace si pro žáky prvního ročníku v tomto týdnu připravili 4hodinové programy se zaměřením na primární prevenci šikany.

Program připomněl skutečnost, že šikana ve škole je jev starý jako škola sama a že se jedná o vážnou nemoc skupiny, která má několik fází. Začíná ostrakismem, kdy se nepopulární dítě ocitá na okraji, v druhé fázi si na něm už děti cíleně vybíjejí svou agresi, v dalších postupně přejímají normy agresora. Dle statistik z roku 2019 se více než polovina českých žáků na více než 150 školách s šikanou buď sama setkala, nebo alespoň ví o někom, kdo šikanovaný byl.
Nejdůležitější však byla praktická část kurzu, kdy měli žáci příležitost zažít pocity šikanujícího a šikanovaného, agresora i oběti. Během hraní rolí se naučili techniky poskytování podpory šikanovanému, vyzkoušeli si postupy, jak se vymezit vůči šikaně, jak komunikovat s agresorem a jak lze vystoupit z role šikanovaného.

Pevně věříme, že naši žáci mají posílený negativní postoj k šikaně a že nebudou muset tento společenský problém řešit.

Foto: Kateřina Sovová