Art connects nations

EHP-BFNU-OVNKM-4-293-01-2023 v rámci Fondu pro bilaterální vztahy financované v rámci Fondů EHP/ Norska 2014-2021

Začátek projektu: 15. 4. 2024

Cílem projektu Umění spojuje národy je uspořádat výstavu „Společně v Evropě“ s mezinárodní účastí v rámci renomovaného festivalu – Fest Michael, kde zároveň představíme výstupy projektu, které vzniknou v rámci tvůrčí spolupráce s norskou školou. Aktivity organizované v rámci projektu podporují vzájemný přenos inovací a výměnu zkušeností v odborném vzdělávání.

Naše partnerská škola je pojmenována po slavném norském malíři Edvardu Munchovi.

Vyšší odborná a střední škola Edvarda Muncha má kolem 1300 studentů a cca. 170 učitelů. Škola se nachází v Ullevalsveien 5 – v bývalých prostorách školy uměleckých řemesel, přímo v centru města.

Jejich studijní programy jsou: Umění, design a architektura, Řemesla, design a vývoj produktů (dřevo, zlato a textil), Hudba a tanec. V nově zřízeném Studiu E ve Fredensborgveien, v blízkosti školy, jsou nabízeny také odborné studijní obory Zahradnictví, Kadeřnictví a Interiérový a expoziční design.

Studijní specializace má širokou škálu předmětů, jako jsou přírodní vědy, jazyky, sociální studia a ekonomie. V rámci jazykových předmětů se zaměřují na internacionalizaci výměnnými programy a studijními cestami. V rámci vědy se zaměřují na technologie, modelování a programování. Mnoho studentů volí také přespolní běhy. Výukové prostředí je charakteristické kooperací – studenti ve škole se vzájemně podporují a spolupracují ve skupinách po čtyřech. Podílejí se také na aktivitách, kde spolupracují se studenty z jiných vzdělávacích programů. Kladou důraz na různorodé prostředí ve škole. Ve škole funguje také Munchtid – dobrovolná doučovací služba s učiteli, kde si studenti vybírají, kterému předmětu se chtějí věnovat. V kreativní dílně se studenti mohou přijít ponořit do projektu, naprogramovat robota, použít laserovou řezačku nebo vytvořit 3D model.

Učitelé budou zapojeni do výuky v praktických hodinách. Budou koučovat studenty při práci na fotografických úkolech – téma – architektura, krajina a příroda. Budou mít příležitost podělit se o své zkušenosti a diskutovat o metodách výuky během praktického pobytu v přírodě s norskými kolegy a sdílet know-how v organizaci a realizaci praktické výuky v různých demografických skupinách. Učitelé budou diskutovat a porovnávat vzdělávací systémy, sdílet a vyměňovat si nápady a učit se o nových IT technologiích používaných ve škole. Máme ambici být příkladem pro ostatní instituce specializující se na multimediální a kreativní vzdělávání.

V květnu 2024 se vypravili do Norska dva čeští učitelé a tři studenti. Studenti se účastnili výuky a zpracovávali své kreativní úkoly a výstupy pro Fest Michael. S norskými studenty a učiteli diskutovali o hlavním tématu „Společně v Evropě“. Všichni účastníci se o sobě navzájem dozvěděli a spolupráce zvýšila povědomí o jiných kulturách, tradicích, zvycích a přírodě. Pro učitele a studenty byla připravena přednáška a workshop – téma Edvard Munch, následovala diskuze o výjimečném umělci.

 

Červen 2024 – do Prahy přijeli dva pedagogové z Norska, kteří se zúčastnili praktické výuky a také se podíleli na spolupráci s naším FestMichael týmem na uměleckém projektu Together in Europe.

Patnácté výročí FestMichael mělo mezinárodní účast a jsou na něm prezentovány výsledky česko-norské spolupráce. Festival se uskutečnil 6. června 2024 v kině Lucerna, kde byly uvedeny studentské filmy. Poté se festival přesunul na Náměstí Míru, kde proběhla výstava prací studentů oborů Grafický design, Fotografie a nová media a Design interiéru. Vystavená díla budou veřejnosti přístupná do 13. července 2024 v prostoru před kostelem sv. Ludmily a v přilehlém parku.

 

Článek o Fest Michaelu naleznete zde:

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět v centru metropole | Týden.cz (tyden.cz)

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky