O oboru

Kód a název Rámcového vzdělávacího programu (RVP): 82-41-M/02  Užitá fotografie a média
Název Školního vzdělávacího programu (ŠVP): Fotografie a nová média

Reklama, časopisy, knihy, sociální sítě – fotce nelze v současném světě uniknout. A proč taky? Klasická fotografie postupně expandovala do řady dalších oborů, významně zasáhla do videa a střihu, stop-motion, 360° zobrazení produktů a virtuální prohlídky. Stavba fotografického obrazu je také základem kameramanské práce. Fotografii tak nelze vyučovat jinak než multimediálně. Naučíme vás, co přináší rozpohybování obrazu, seznámíme vás se základy kamery, abyste kromě originálních fotech byli schopni vytvořit rovněž vizuálně poutavá videa. Úprava fotografií ve Photoshopu, střih videa v Premiere, základy grafického designu za pomocí softwarů od Adobe jsou samozřejmou součástí studia.

Rozvineme váš talent a zvýšíme vaši odbornost při práci ve špičkově vybavených ateliérech. Dbáme na to, abyste profesně obstáli a aby vaše tvorba splňovala vysoká profesionální měřítka. Zkušení pedagogové a profesionálové z oboru vás provedou džunglí všech fotografických žánrů. Naučíte se komponovat fotografický obraz, postprodukčně jej upravit, vytvořit světelnou atmosféru ve studiu či zvládnout fotografické disciplíny v exteriéru. Získáte však také důležité teoretické znalosti z dějin umění, fotografie, reklamy a z fotografické technologie.
Vyučujeme fotografii prakticky! Při studiu budete spolupracovat na praktických zadáních a v rámci volitelných workshopů se naučíte široké škále technik (od klasického černobílého zpracování obrazu, práce s velkoformátovými přístroji, náročných ateliérových žánrů až k pokročilé postprodukci).

NEPŘEHLÉDNĚTE! Pro všechny uchazeče,  kteří mají za první pololetí v 7. a za obě pololetí v 8. ročníku ZŠ vyznamenání, nabízíme rok studia tohoto oboru ZDARMA!

Zázemí

Špičková fotografická a výpočetní technika je pro nás samozřejmostí. Součástí fotografických ateliérů je mimo jiné záblesková i kontinuální osvětlovací technika a digitální měřicí technika. Pro svou práci budete mít k dispozici digitální fotografické přístroje Nikon včetně příslušenství, objektivy Canon, analogové fotoaparáty renomovaných značek na kinofilm i svitkový film, digitální zadní stěny na střední i velký formát. A fotografie se naučíte zpracovávat také klasickým způsobem ve fotokomoře.

Fotkou žijeme. Pro obor Fotografie a nová média jsme vyčlenili celé patro moderní přístavby, ve které se nacházejí čtyři komfortní fotografické ateliéry vybavené moderní osvětlovací technikou, počítači se softwarovým vybavením Adobe a projektory. Odborné učebny, počítačové pracovny a další specializované prostory včetně archivu jsou ihned po ruce. A je libo výstavu? Máme vlastní reklamní klub, práce můžete vystavit rovněž ve vstupní hale školy.

více o škole

Čím budu

Nejenom fotografem a fotografkou. Fotografie je základem mnoha vizuálních oborů, obstojíte rovněž jako fotograf/ka pro zpravodajské redakce či reklamní agentury, ale i jako kameraman/ka krátkých klipů, stop motion animace, reklam či upoutávek. Proč se ale neuplatnit jako tvůrce virtuálních prohlídek pro architekty či realitní kanceláře nebo jako autor 360° fotografií produktů určených pro web či e-mail. Vzhledem k získaným dovednostem je rozhodnutí z nepřeberného množství profesního uplatnění jen na vás. Můžete také dále studovat buď na naší VOŠ – Akademii Michael, nebo na Vysoké škole kreativní komunikace. Mnozí naši absolventi také pokračují ve studiu na spřátelených vysokých školách doma i v zahraničí.

Předměty a semináře

Ateliér – praktická fotografická tvorba

Hlavní odborný předmět, který se soustřeďuje nejen na rozvoj talentu, ale také na zvládnutí řemesla - profesionalitu. Učíme studenty vizuální řeč, schopnost vyjadřovat se obrazem a využívat uměleckou fotografii v reklamě.

Počítačové zpracování obrazu

Předmět, který využívá možnosti digitalizace obrazového záznamu a učí studenty zvládnout počítačové programy se všemi možnostmi postprodukčních úprav.

Dějiny umění a fotografie

Znalost vývoje umění včetně historie fotografie pomáhá studentům orientovat se ve vlastní tvorbě a inspirovat se vývojem fotografických i obecně výtvarných uměleckých postupů, okruhů a žánrů.

Stáhněte si plán oboru (pdf / 332 KB)

Podmínky přijetí a školné

Rok studia zdarma

Uchazečům, kteří mají v prvním pololetí 7. ročníku a za obě pololetí 8. ročníku ZŠ vyznamenání, nabízíme rok studia tohoto oboru ZDARMA!

Při splnění podmínek je studium zdarma rozloženo do dvou let, přičemž v 1. roce studia student platí polovinu školného a ve 2. roce studia druhou polovinu školného.

Dny otevřených dveří

Zveme vás na dny otevřených dveří!

Po předchozí domluvě k nám můžete přijít kdykoli, lze si domluvit individuální návštěvu.

Přijímací řízení

Podrobné informace (přihlášky, termíny, kritéria apod.) najdete v sekci Zájemci o studium.

Školné

ROK STUDIA ZDARMA

 • Stipendium „Rok studia zdarma“ se uděluje jednorázově pouze u tarifů Chytrá volba a Premium a je rozděleno na 2 po sobě jdoucí školní roky (za 1. ročník je školné ve výši poloviny školného a za 2. ročník opět ve výši poloviny školného) za předpokladu, že žák bude mít za obě pololetí v 7. třídě a za obě pololetí v 8. třídě základní školy vyznamenání.

PROSPĚCHOVÉ STIPENDIUM 5 % a 10 %:

 • Prospěchové stipendium se uděluje každoročně pouze u tarifů Chytrá volba a Premium, a to na základě hodnocení na vysvědčení za předcházející školní rok.
  Pro žáky 1. ročníku je rozhodující hodnocení za obě pololetí 8. třídy základní školy
 • Podmínky pro udělení stipendia: vyznamenání a průměr 1,0 → sleva 10 %; vyznamenání a průměr 1,01-1,50 → sleva 5 %.

ZÁKLAD

Ekonomická varianta pro studium.

67 900 Kč

CHYTRÁ VOLBA

Oblíbená varianta, která představuje optimální poměr mezi cenou a tím, co student v ceně získává.

69 900 Kč

 • Bezplatná licence v hodnotě 5 000 Kč až 10 000 Kč ročně (ADOBE, hudební banka)
 • Rozšířená výuka AJ a možnost certifikátu …
 • 50% sleva na školném v případě opakování ročníku
 • Možnost zapůjčení vybrané techniky

Nejoblíbenější
varianta

PREMIUM

Nadstandardní varianta, která obsahuje mnoho výhod navíc.

79 900 Kč

 • viz Chytrá volba
 • Individuální přístup na studijním oddělení
 • Rozšířená výuka českého jazyka pro cizince

Absolventi

František Kast

grafický designér a majitel knihkupectví

„Škola Michael mi dala průpravu do reklamních agentur, kam jsem po maturitě nastoupil. Začínal jsem v malém studiu a skončil ve velké agentuře. Po několika letech jsem jí opustil a začal studovat vysokou uměleckou školu. Nyní se věnuji vydávání a úpravě knih.“

Práce studentů

Inspiruj se nejlepšími prácemi studentů, I ty tu můžeš být.

Portrét

Autor: Kateřina Brožová Fotografie

Krajina

Autor: Jakub Amler Fotografie

Módní portrét

Autor: David Mejtský Fotografie

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky