O oboru

Kód a název Rámcového vzdělávacího programu (RVP): 82-41-M/02  Užitá fotografie a média
Název Školního vzdělávacího programu (ŠVP): Fotografie a nová média

Fotografie nás obklopuje doslova na každém kroku. Reklamy, časopisy, publikace, ani sociální sítě se bez ní neobejdou. Klasická fotografie je pro nás základem, ale víme, že v dnešní době přesahuje i do jiných oborů – video a jeho střih, stop-motion, 360° zobrazení produktů, virtuální prohlídky a mnohé další. Rozmach nových multimediálních přístupů se promítá i do naší výuky. Stavba fotografického obrazu je také základem kameramanské práce. Studenti si vyzkouší, co přináší jeho rozpohybování, naučí se uvažovat v čase, jsou seznámeni se základy kamery a rovněž dokáží vytvořit vizuálně poutavá videa. Úprava fotografií ve Photoshopu, střih videa v Premiere, základy grafického designu za pomocí softwarů od Adobe jsou nedílnou a samozřejmou součástí studia.

Talent našich studentů a jejich odbornost jsou rozvíjeny tak, aby studenti byli schopni nejen profesně obstát, ale aby jejich tvorba splňovala vysoká profesionální měřítka. Ve výuce, kterou vedou zkušení pedagogové a profesionálové z oboru, se naučí většinu fotografických žánrů. Studenti se naučí komponovat fotografický obraz, postprodukčně jej upravit, vytvořit světelnou atmosféru ve studiu či zvládnout fotografické disciplíny v exteriéru. Získají však také důležité teoretické znalosti z dějin umění, fotografie a reklamy nebo z fotografické technologie. K dispozici mají několik průběžně inovovaných, kvalitně vybavených atelierů.

Nedílnou součástí studia na naší škole je rovněž spolupráce s klienty na praktických zadáních a zahraniční stáže. Studenti se navíc mohou v rámci volitelných workshopů naučit široké škále technik (od klasického černobílého zpracování obrazu, práce s velkoformátovými přístroji, náročných ateliérových žánrů až k pokročilé postprodukci).

NEPŘEHLÉDNĚTE! Pro všechny uchazeče,  kteří mají za první pololetí v 7. a za obě pololetí v 8. ročníku ZŠ vyznamenání, nabízíme rok studia tohoto oboru ZDARMA!

Zázemí

Školní ateliéry jsou vybaveny špičkovou fotografickou a výpočetní technikou. Prostorné ateliéry jsou vybaveny zábleskovou i kontinuální osvětlovací technikou, digitální měřicí technikou a veškerým dalším potřebným vybavením. Studenti mají k dispozici digitální fotografické přístroje Nikon včetně příslušenství, objektivy Canon, analogové fotoaparáty renomovaných značek na kinofilm i svitkový film, digitální zadní stěny na střední i velký formát. Své práce a některá cvičení mají studenti možnost zpracovávat také klasickým způsobem ve fotokomoře.

Obor sídlí v celém patře moderní přístavby, ve které se nacházejí čtyři komfortní fotografické ateliéry vybavené moderní osvětlovací technikou, počítači  se softwarovým vybavením Adobe a projektory. Dále odborné učebny, počítačová pracovny a specializované prostory, včetně archivu. Pro tematické výstavy slouží prostory reklamního klubu a vstupní chodba školy.

více o škole

Čím budu

Fotografie je základem mnoha vizuálních oborů. Díky tomu se naši absolventi uplatní nejen jako samostatní fotografové pracující pro redakce či reklamní agentury, ale i jako kameramani tvořící krátké klipy, stop motion animace, reklamy či upoutávky. Díky nově se rozvíjejícím médiím se dokáží také uplatnit jako autoři virtuálních prohlídek pro architekty či realitní kanceláře nebo jako autoři 360° fotografií produktů určených pro web či e-mail.

Absolventi však mají také široké možnosti následného studia buď na naší VOŠ – Akademii Michael, nebo na Vysoké škole kreativní komunikace. Mnozí naši absolventi také pokračují ve studiu na spřátelených vysokých školách doma i v zahraničí.

Předměty a semináře

Ateliér – praktická fotografická tvorba

Hlavní odborný předmět, který se soustřeďuje nejen na rozvoj talentu, ale také na zvládnutí řemesla - profesionalitu. Učíme studenty vizuální řeč, schopnost vyjadřovat se obrazem a využívat uměleckou fotografii v reklamě.

Počítačové zpracování obrazu

Předmět, který využívá možnosti digitalizace obrazového záznamu a učí studenty zvládnout počítačové programy se všemi možnostmi postprodukčních úprav.

Dějiny umění a fotografie

Znalost vývoje umění včetně historie fotografie pomáhá studentům orientovat se ve vlastní tvorbě a inspirovat se vývojem fotografických i obecně výtvarných uměleckých postupů, okruhů a žánrů.

Stáhněte si plán oboru (pdf / 332 KB)

Podmínky přijetí a školné

Rok studia zdarma

Uchazečům, kteří mají v prvním pololetí 7. ročníku a za obě pololetí 8. ročníku ZŠ vyznamenání, nabízíme rok studia tohoto oboru ZDARMA!

Při splnění podmínek je studium zdarma rozloženo do dvou let, přičemž v 1. roce studia student platí polovinu školného a ve 2. roce studia druhou polovinu školného.

Dny otevřených dveří

Zveme vás na dny otevřených dveří!

Po předchozí domluvě k nám můžete přijít kdykoli, lze si domluvit individuální návštěvu.

Přihlášky do

30. 11. 2021

Pokud budou vyhlášena další kola přijímacího řízení, informace najdete v sekci Zájemci o studium.

Přijímací řízení

Podrobné informace (přihlášky, termíny, kritéria apod.) najdete v sekci Zájemci o studium.

Školné

ROK STUDIA ZDARMA – STIPENDIUM*
– Slevu na školném v hodnotě jednoho školního roku získá student v případě, že v předchozím studiu na základní škole, (v prvním pololetí 7. třídy a obě pololetí 8. třídy), prospěl s vyznamenáním.

* Rok studia zdarma – sleva na školném je rozdělena do dvou školních let

Školné

Absolventi

Taťána Svobodová

Interiérová designérka

Oceňuji na studiu především jeho praktičnost a kreativitu. Doplnění vyučování o přednášky osobností z oboru interiérového designu a architektury bylo jen třešničkou na dortu.

Práce studentů

Inspiruj se nejlepšími prácemi studentů, I ty tu můžeš být.

Portrét

Autor: Kateřina Brožová Fotografie

Krajina

Autor: Jakub Amler Fotografie

Módní portrét

Autor: David Mejtský Fotografie

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky