Filmový festival v Benátkách – Biennale di Venezia

Název projektu: Studijní pobyt žáků v rámci filmovém festivalu v Benátkách – Biennale di Venezia

Stručný popis projektu: Čtyři studenti 3. ročníku filmové tvorby se zúčastní společně s jedním pedagogem 80. ročníku filmového bienále v italských Benátkách – Venice International Film Festival. Koná se zde množství tzv. industry akcí (přednášky, lekce, projekce světových premiér). Festival je nejstarší a nejprestižnějších filmový festival na světě.

Seznam studentů: Kryštof Kindl, Filip Špinka, Nikolas Sand a Jana Švadlenková

Pedagog: MgA. Michal Kráčmer

Vyhodnocení projektu:

Díky podpoře programu Cesta ke vzdělání jsme mohli se studenti uskutečnit důležitou cestu na zahraniční filmový festival v Benátkách – Biennale di Venezia. Benátský festival je nejstarší a nejprestižnější filmový festival na světě. Festival nabízí přes 200 světových premiér dokumentárních a animovaných filmů z celého světa, celkem je promítáno přes 350 filmů. Industry akce, kde se ročně akredituje 1600 návštěvníků, nabízejí přednášky týkající se současných témat (socioekonomických, filmových), taktéž soutěžní sekce zaměřené na celovečerní i krátkometrážní hrané, animované a dokumentární filmy a též příležitost seznámit se s filmovými profesionály (producenty, režiséry, sales agenty, distributory, zástupce TV či národních filmových fondu a festivalů). Festival rozšiřuje a prohlubuje znalosti žáků filmového oboru.  Festival je oficiálně uznáván Mezinárodní federací filmových producentů (FIAPF). Cílem festivalu je zvyšovat povědomí o mezinárodní kinematografii a propagovat ji ve všech jejích podobách jako umění, zábavu a průmysl v duchu svobody a dialogu. Festival rovněž pořádá retrospektivy a pocty významným osobnostem jako příspěvek k lepšímu pochopení historie kinematografie.

Benátský filmový festival je filmový festival, který se každoročně koná začátkem září na ostrově Lido v Benátkách v Itálii. Mezi hlavní ceny, které jsou na festivalu udělovány, patří Leone d’Oro, který získá nejlepší film festivalu a Coppa Volpi, která je udělována nejlepšímu herci a nejlepší herečce.

Závěr:

Z nadačního fondu byla studentům hrazena autobusová doprava tam a zpět, částečně ubytování, akreditace na filmový festival. Zbytek částečných nákladů na ubytování si hradili studenti z vlastních zdrojů, stejně tak pedagog si hradil ubytování a cestu autem z vlastních zdrojů.

Cílem studijního pobytu bylo seznámit žáky s přínosem mezinárodního festivalu, novými filmovými trendy nebo novými filmovými technologiemi. Mohli se zde seznámit s lidmi z film industry (režiséry, sales agenty nebo distributory) a navíc potkat i velké hollywoodské hvězdy. Ty na MFF v Benátkách jezdí ve velkém množství a jsou doslova na dosah běžnému návštěvníkovi, protože festival je tímto známý – nerozděluje hvězdy a běžné lidi.

Festivalu se zúčastnili žáci 3. ročníku filmové tvorby s pedagogem. Festival stejného charakteru je unikátní a v ČR se nekoná. Do stejné kategorie FIAP patří např. MFF Karlovy Vary, ale ani zdaleka nedosahují takové prestiže či dosahu.  MFF v Benátkách představuje vysokou kvalitu. Žáci tedy měli jedinečnou možnost seznámit se s fungováním profesionálního filmového světa na té nejprestižnější úrovni. Přínosem je rovněž rozšíření znalostí z jednotlivých oblastí developmentu, výroby, postprodukce a exploatace filmu. Účast na festivalu je důležitým zdrojem inspirace pro filmaře na všech pozicích (režiséry, scenáristy, producenty).

Fotografie:  

 

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky