Mnichov – město historie i současnosti

Nadační fond: Cesta ke vzdělání

Název projektu: Mnichov – město historie i současnosti

Stručný popis projektu: Návštěva Mnichova osmnácti studenty a dvěma kantory. Exkurze přiblížila dějiny dvacátého století – jak díky komentované procházce po městě, tak i díky návštěvě koncentračního táboru Dachau.

Seznam studentů: Aneta Popeláková, Karolína Kutalová, Tereza Říhová, Malvína Dufková, Nikola Lišková, Karel Malý, Lukáš Chroust, Roman Dochynets, Mikuláš Háma, Tomáš Fiala, Milan Matějka, Nataly Pohorská, Tereza Procházková, Lucie Routová, Adéla Votrubová, Marek Špíka, Lucie Šumová, Tobiáš Vlček

Pedagogové: Mgr. Jakub Altman, Ing. Dita Schwarczová

Vyhodnocení projektu:

Na městě Mnichov je krásně vidět, jak se velké dějiny 20. století tvořily a propisovaly do života lidí a jednoho většího města. Proběhlo zde několik významných historických momentů a zároveň byl u města Dachau založen první koncentrační tábor pro politické oponenty.

Díky dotaci mohli studenti navštívit jak město a poznat jeho proměny ve 20. století, tak zamířit do zmíněného koncentračního tábora. Viděli jsme místa, kde se formovaly dějiny (nejen) Německa před nástupem Adolfa Hitlera k moci, když se snažil moc uchvátit, i to, jak se město proměňovalo během 40. a 50. let 20. století.

Návštěva Dachau žákům ukázala, jak nedemokratické režimy nakládají se svými politickými oponenty.

Díky návštěvě Německého muzea (Deutches Museum) mohli studenti rozvinout své znalosti v oblasti technických a přírodních věd.

Přínos exkurze byl tedy nejen v uvědomění si zrůdnosti totalitních režimů, ale zároveň přinesla i obohacení v přírodních a technických vědách.

Závěr:

Z nadačního fondu byla studentům a pedagogům hrazena doprava tam a zpět, ubytování, stravu a zbytek nákladů si hradili studenti a pedagogové z vlastních zdrojů. Žáky město Mnichov a jeho architektura i historie nesmírně zaujaly. Tok dějin kolem nich proplouval, a nakonec si žáci dokázali propojit dopady politické teorie na život běžných lidí ve městě a na město samotné.

Tato cesta za historii a návštěvy muzeí byly pro studenty a pedagogy neocenitelnou zkušeností a velmi rádi by se i v dalším roce opět vypravili za dalšími významnými památkami a muzeí.

 

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky