Studijní pobyt studentů v rámci festivalu filmu v Lipsku

Nadační fond: Cesta ke vzdělání

Název projektu: Studijní pobyt studentů v rámci festivalu dokumentárních a animovaných filmu v Lipsku v Německu – DOK Leipzig

Stručný popis projektu: Pět studentů 3. ročníku Filmové tvorby VOŠ – Akademie Michael se zúčastnilo společně s jedním pedagogem 65. ročníku festivalu dokumentárních a animovaných filmů – DOK Leipzig v Německu. V rámci něho se koná množství tzv. industry akcí (přednášky, lekce, projekce světových premiér). V termínu: 17. – 21. 10. 2022.

Seznam studentů: Jana Švadlenková, Daria Minakova, Tomáš Dudek, Tomáš Pros, Kryštof Kindl

Pedagog: Michal Kráčmer

Vyhodnocení projektu:

Díky podpoře programu Cesta ke vzdělání jsme mohli se studenti uskutečnit důležitou cestu na zahraniční filmový festival Dok Leipzig v Německém Lipsku. Mezinárodní filmový festival Dok Leipzig je jeden z největších svého druhu na celém světě. Jeho zaměření je dokumentární a animovaný film. Spousta filmů je zde uvedena ve světové anebo evropské premiéře. A to je právě ideální příležitost ukázat studentům, jak se s filmy pracuje na mezinárodní úrovni a motivovat je tím k další práci. Studentům jsme vytvořili kombinovaný program sestavený ze všech důležitých komponent – tedy představení nejnovějších světových trendů v kinematografii, účast na uzavřených akcích pro filmové profesionály z celého světa, networking s filmovými profesionály a v neposlední řadě i návštěvy místních pamětihodností.

Studenti se nejčastěji pohybovali mezi lipskými kiny, kam se chodili dívat na filmy napříč žánry, zeměmi původu a délkou. Částečně byl program sestaven z doporučení pedagoga a částečně z vlastní volby studentů. Na konci dne jsme pak se studenty o filmech diskutovali – především z profesního a uměleckého hlediska.

Závěr:

Z nadačního fondu byla studentům hrazena autobusová doprava tam a zpět, částečně ubytování, akreditace na filmový festival. Zbytek částečných nákladů na ubytování si hradili studenti z vlastních zdrojů, stejně tak pedagog si hradil ubytování a cestu autem z vlastních zdrojů.

Studenti viděli za pět dní na festivalu cca 15 filmů. Mezi promítáními studenti navštěvovali programy pro profesionály jako tzv. pitching (prezentaci) vznikajících filmů z celého světa, prezentaci krátkých filmů, prezentaci jiných filmových festivalů, distributorů a světových sales agentů. Pro studenty jsme uspořádali soukromou schůzku se sales agentkou Michaelou Čajkovou, která je jedinou svého druhu sídlící v České republice a působící celosvětově. Dalším důležitým aspektem filmového festivalu je networking, tedy seznamování se s důležitými lidmi, kteří mohou studentům pomoci v jejich další kariéře. Rádi bychom umožnili našim studentům oboru Filmová tvorba i v dalších letech návštěvy filmových festivalů a díky tomu jim rozšířili zkušenosti a znalosti v jejich budoucí profesi.

Fotografie:   

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky