VITRA DESIGN Museum – Ikony produktového designu v ikonických stavbách 20. století

Nadační fond: Cesta ke vzdělání

Název projektu: VITRA DESIGN Museum – Ikony produktového designu v ikonických stavbách 20. století

Stručný popis projektu: Návštěva 12 studentů a 3 pedagogů do ikonického muzea a depotu značky VITRA, která od poloviny 20. století silně ovlivňovala produktový a interiérový design. Na místě se nachází budovy předních architektů jako je Zaha Hadid, Frank O. Gehry apod. Neměcko – Weil am Rhein 18. – 21. 9. 2023.

Seznam studentů: Charlota Prášková, Dorina Gjugjaj, Tomáš Křivohlavý, Jakub Hovorka, Gallová Kristýna, Růžičková Lucie, Jonáková Rozálie, Kučerová Lucie, Musilová Julie, Boukalová Tereza, Ostertágová Rozálie, Lážková Nikola

Pedagogové: MgA. Andrea Vokřálová, Mgr Art. Michaela Ošťádalová, MgA. Petr Vykoukal

Vyhodnocení projektu:

V malém městečku Weil am Rhein, které je součástí švýcarské Basileje, se nachází Campus značky VITRA. Díky získané dotaci z nadačního fondu Cesta ke vzdělání naši studenti SŠ a VOŠ oboru Interiérový design získali příležitost navštívit jednu z architektonických dominant, která ukrývá designové poklady. Campus se dělí na několik částí: uzavřený prostor samostatných výrobních fabrik a logistiky, samostatné výstavní budovy a volně dostupné zahrady a VITRA house. Naši studenti měli možnost se během výkladu dostat dovnitř campusu i do konkrétních budov. Japonský průvodce Todó designérům vysvětlil, jak se celý projekt stavěl, kdo za kterým domem stojí architektonicky a jaké materiály a proč byly použity.
Po okrajích nepřístupného campusu potom stojí budovy světově proslulých architektů. Studenti navštívili také stanici Zahy Hadid nebo Vitra Design Museum Franka O´Gehryho. Největším překvapením byla návštěva VITRA house. Veškerý nábytek je zde v mnoha variacích vystaven a lze jej používat.
VITRA je ikonou, ale dostat se do takového místa, jako je Campus, kde jsou k vidění historické kanceláře designérů z 50. let i moodboardy jednotlivých druhů materiálů, bylo pro studenty neskutečně inspirativní.

Závěr:

Z nadačního fondu byla studentům a pedagogům hrazena letecká doprava tam a zpět, částečně ubytování a zbytek nákladů na cestu, ubytování a stravu si hradili studenti a pedagogové z vlastních zdrojů. Žáci byli z návštěvy Campusu naprosto nadšení, přijeli se spoustou nových inspirací, dozvěděli o vývoji designového nábytku, seznámili se pracemi renomovaných designérů z celého světa, kteří se v Campusu podílejí na výstavách s velmi aktuálními tématy, jakými jsou budoucí technologie, udržitelnost nebo tématy navázané na společenskou mobilitu a uvědomění. Vitra Design Museum nabízí také bohatý doprovodný program formou komentovaných prohlídek, které se naši studenti s pedagogy zúčastnili.

Tato cesta za architekturou a návštěva muzea Vitry byla pro studenty a pedagogy neocenitelnou zkušeností a velmi rádi by se i v dalším roce opět vypravili za inspiracemi a  další významnými designovými muzei a architekturou.

Fotografie:   

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky